چاپ سابلیمیشن

یک روش چاپ بر روی اشیاء می باشد . این روش امکان چاپ را بر روی سطوح مختلف ، مانند : چاپ بر روی تی شرت ،  لیوان ، کلاه ، پارچه و … فراهم می کند . صنعت چاپ سابلیمیشن در مقایسه با چاپ سیلک اسکرین صنعتی جدید تر است . فرایند چاپ سابلیمیشن بسیار ساده است .
علت نام گذاری این نوع چاپ  به Sublimation این است که  مواد را از حالت جامد به گاز تبدیل می کند و واژه سابلیمیشن هم نیز به این معنا می باشد .

دستگاه چاپ سابلیمیشن
ملزومات چاپ سابلیمیشن

نحوه چاپ

در این نوع چاپ ، طرح مورد نظر با استفاده از دستگاه چاپ یا پرینترهای مخصوص برای همین نوع جوهر روی کاغذ پرینت می گردد . این نوع چاپ در دمای 160 الی 200 درجه سانتی گراد و توسط پرس حرارتی انجام می گیرد . جوهر چاپ شده روی کاغذ در این دما از کاغذ بر روی سطحی که از قبل کوتینگ شده است انتقال می یابد . کوتینگ ماده‌ای است که برای انتقال بهتر چاپ روی اجسام استفاده می گردد .

ملزومات چاپ سابلیمیشن

  • پرینتر مخصوص برای همین نوع جوهر که توسط شرکت های مختلف در سایز ها و ابعاد مختلف تولید شده است
  • کاغذ مخصوص برای این نوع جوهر برای انتقال هر چه بهتر و شفاف تر بر روی اجسام
  • پرس حرارتی مناسب با  نوع فعالیت مورد نظر که از ابعاد 30 در 30 سانتی متر تا ابعاد 3 در 1.5 متر

ویژگی های چاپ سابلیمیشن

  • امکان چاپ به صورت تکی
  • امکان چاپ بر روی سطوح متعدد
  •  هزینه پایین تر در مقایسه با چاپ های دیگر
  • ماندگاری بالا
چاپ سابلیمیشن روی ماگ

اشتباه‌های رایج در چاپ سابلیمیشن

استفاده از کاغذ های غیر رسمی بنا به قیمت پایین تر این نوع چاپ . این اشتباه باعث می شود درصد زیادی از جوهر روی کاغذ مانده و به سطح مورد نظر انتقال نیابد . یا به صورت خیلی کمرنگ و بی کیفیت منتقل می شود .

استفاده از جوهرهای نامرغوب و ارزان در بازار . این مورد در قدم اول باعث خرابی دستگاه چاپ و گرفتگی هد دستگاه می شود . خرابی هد عموما شامل هزینه های زیادی می شود . در قدم دوم باعث غیر ماندگاری جوهر بر روی سطح مورد نظر می گردد . این مورد نیز باعث می شود چاپ بی‌ کیفیت و غیر ماندگار گردد .