دانستنی‌ها

تاریخچه پرچم

پرچم چیست؟ پرچم یک پارچه (اغلب مستطیل یا چهار ضلعی) با یک طراحی و رنگی متمایز است. پرچم معمولا به عنوان یک نماد، یک نشانه یا برای دکوراسیون استفاده می شود. اصطلاح پرچم نیز برای اشاره به طرح گرافیکی خاص مورد استفاده قرار می گیرد و پرچم ها به یک ابزار کلی برای سیگنالینگ و شناسایی اولیه به ویژه در محیط هایی که ارتباطات به صورت چالشی هستند (مانند دریاها، جایی که از کشتی های جنگی استفاده می شود)، تبدیل شده است.

معانی دیگر پرچم و تفاسیر آن

پرچم های ملی نمادهای میهن پرستانه با تفسیرهای متنوعی هستند. پرچم ها در پیام، تبلیغات و یا برای اهداف تزئینی نیز استفاده میشوند. بعضی از واحدهای نظامی پنیز دارای پرچم منحصر به خود می‌باشند. پرچم (عربی: لواء) معادل یک تیپ در کشورهای عربی است. در اسپانیا یک پرچم (اسپانیایی: باندا) یک گردان معادل لژیون اسپانیایی است.

تاریخچه پرچم

در عهد قدیم، علائم یا نشانه های میدانی در جنگ مورد استفاده قرار میگرفت. این علايم قالبا به عنوان “پرچم” طبقه بندی میشوند. نمونه هایی از این دست علائم جمله Derafsh Kaviani جنگ ساسانی، لژیونهای رومی مانند عقاب Legion X آگوستوس سزار و یا استاندارد اژدها برای سارمتی می‌باشند.

در طول قرون وسطی، از پرچم ها به طور عمده به عنوان یک نماد عریض در نبرد استفاده میشد، که به راحتی باعث شناسایی یک شوالیه میگردید. در دوره قرون وسطی ایالت ها و محله های شهر مانند کنفدراسیون قدیمی سوئیس شروه به استفاده از پرچم ها به عنوان نشانه های محلی و کشوری اقدام کردند.

در دوران اوج دریانوردی، در اوایل قرن بیست و یکم، کشتی ها مجبوربه استفاده از پرچم ها برای تعیین ملیت خود بودند. این پرچم ها در نهایت به پرچم های ملی و پرچم های دریایی امروز تبدیل شدند. پرچم ها همچنین به عنوان ابزار ترجیحی ارتباطات در دریا تبدیل شده و سیستم های مختلفی از سیگنال های پرچمی را ایجاد شدند.

استفاده از پرچم های غیر نظامی یا دریایی تنها با ظهور احساسات ناسیونالیستی از پایان قرن ۱۸ شروع می شود. اولین پرچم های ملی به آن دوره می رسند و در طول قرن نوزدهم هر دولتی مستقلا یک پرچم را به عنوان پرچم ملی خود معرفی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *