دانستنی‌ها

آموزش نصب پرچم تشریفات

آموزش نصب پرچم تشریفات

یکی از روش هایی که از زمان های قدیم برای نشان دادن یک کشور، سازمان، یک شرکت و غیره استفاده می شد. نصب پرچم های تشریفاتی است که در اندازه های مختلف ساخته می شوند و نقش مهمی در ارتقای سازمان یک شرکت یا کسب و کار دارند و کیفیت خوب، استحکام و استقرار مناسب آن نشان دهنده اهمیتی است که شما برای کشور، سازمان خود می دهید. در این مقاله در مورد آموزش نصب پرچم تشریفات با هم گفتگو می کنیم.

نحوه نصب پرچم تشریفات چگونه است؟

اگرچه نصب پرچم تشریفات کار سختی نیست و تا زمانی که همه تجهیزات مربوط به آن را تهیه کرده باشید به راحتی توسط هر فردی انجام می شود، اما با این وجود کمک افراد شاغل در این زمینه باعث می شود پس از نصب پرچم از برخی مشکلات احتمالی جلوگیری شود. پیش از یادگیری نحوه بستن پرچم تشریفات، درک کلی از طراحی آن ضروری است.

اجزای اصلی پرچم تشریفات

 • پارچه پرچم: از جنس‌های مختلفی مانند ساتن، مخمل و پلی‌استر تولید می‌شود. در چاپ پرچم جنس ساتن برای پرچم‌های تشریفاتی که در فضای باز نصب می‌شوند، مناسب‌تر است.
 • میله پرچم: از دو قسمت نر و ماده تشکیل شده است که داخل یکدیگر قرار می‌گیرند و به صورت ورقی به سمت بالا و پایین حرکت می‌کنند تا طول مورد نیاز ایجاد شود.
 • پایه پرچم: وظیفه نگه داشتن میله و پرچم را بر عهده دارد. پایه پرچم از جنس‌های مختلفی مانند فلز، سنگ و چوب ساخته می‌شود.

نکات مهم در مورد میله پرچم

 •  حرکت این میله‌ها در داخل یکدیگر حداکثر یک متر است و به طور کلی این میله تا حدود دو متر از سطح زمین قابل تنظیم است.
 •  نحوه نصب پرچم تشریفاتی باید به گونه‌ای باشد که ارتفاع استاندارد پرچم از سطح زمین بسته به مدل پرچم حداقل 20 سانتی متر باشد.
 • نصب صحیح پرچم تشریفات، علاوه بر زیبایی، در حفظ پایداری و نمایش بهتر تبلیغات روی آن نیز نقش مهمی دارد. ارتفاع کل پرچم به طور معمول حدود 2 متر در نظر گرفته می‌شود تا در برابر وزش باد و شرایط جوی نامناسب به خوبی مقاومت کند.

تنظیم ارتفاع پرچم

میله اصلی پرچم تشریفات دارای دو پیچ است که تنظیم ارتفاع را به آسانی امکان‌پذیر می‌کند.

 • پیچ اول: در بالای تیرک زیر تاج قرار دارد و محل آویزان شدن پرچم است.
 • پیچ دوم: در بالای پیچ اول قرار می‌گیرد و برای تنظیم ارتفاع استفاده می‌شود.

با باز کردن پیچ دوم، می‌توانید ارتفاع میله را به دلخواه خود تنظیم کنید و پرچم را در ارتفاع مناسب به اهتزاز درآورید. در مورد پرچم تشریفاتی این نکته را بدانید، که بر روی این قسمت از پرچم دو عدد پرچم یکی در بالا و دیگری زیر پرچم تعبیه شده است که برای آویزان کردن پرچم روی میله از آن استفاده می شود.

نحوه نصب پرچم تشریفات

نحوه نصب پرچم تشریفات

آماده سازی پایه پرچم

پایه خورشیدی یا پنجه شیری: ابتدا باید پایه پرچم را به میله وصل کنید. این کار با استفاده از پیچ انتهایی میله انجام می‌شود. پیچ را به طور کامل در پایه پرچم سفت کنید تا اتصال محکمی ایجاد شود.

نصب میله

 • قرار دادن میله پرچم: حال نوبت به قرار دادن میله پرچم روی زمین می‌رسد. میله را به طور عمودی در محل مورد نظر قرار داده و از محکم بودن پایه پرچم در زمین اطمینان حاصل کنید.

نصب پرچم

 • اتصال بندیلک: بندیلک، قسمت بالایی پرچم است که به میله متصل می‌شود. بندیلک را در پیچ بالایی میله آویزان کنید.
 • تنظیم ارتفاع: در انتهای دیگر بندیلک، بندی وجود دارد که باید به پیچ پایینی میله آویزان شود. با جابجا کردن این بند می‌توانید ارتفاع پرچم را تنظیم کنید.
 • گره زدن (اختیاری): گرچه ضرورتی ندارد، می‌توانید بند انتهای بندیلک را به هر قسمت از میله که مناسب می‌دانید گره بزنید.

تنظیم نهایی

 • حالت ایستایی: با دستتان پرچم را به طور کامل باز کنید و حالت ایستایی آن را تنظیم کنید. پرچم باید به طور صاف و بدون چروک به اهتزاز درآید.

نکات مهم در مورد نصب پرچم تشریفات

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در نصب پرچم تشریفات باید به آن توجه کرد، خوانایی تبلیغات درج شده روی پرچم است. در ایران، به دلیل اینکه زبان فارسی از راست به چپ خوانده می‌شود، پرچم تشریفات باید به گونه‌ای نصب شود که تبلیغات از سمت راست خوانا باشد. این موضوع در سایر کشورها که زبانشان از چپ به راست خوانده می‌شود، برعکس است.

نصب پرچم تشریفات ساده به مراتب از پرچم مخروطی سخت‌تر است. دلیل این امر، عدم وجود لایه مخصوصی بین دو لایه زیرین و رویی پرچم ساده است که در پرچم مخروطی وجود دارد و به ایستایی بهتر آن کمک می‌کند. به همین دلیل، تنظیم و نصب پرچم ساده نیاز به دقت و ظرافت بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *